2017

Click Here to check out the YouTube of the event from Bowls Vic.

Western Australian report courtesy Jack High!:

WA Side at Nationals '17 fr Jack Hi!

Vic’s win 5th, in a row, at the National Armed Championships!

Congrats to all States participating. 

Click here for the final results board

(Check out this link) (Courtesy of Bowls Vic. You Tube.)

Check out the results from Moama as they happen on http://www.bowlsvic.org.au

There’s 31 photos for you to view.

Congratulations to all those selected to represent their State in the 2017 Armed National Championships. they are:

NEW SOUTH WALES 2017

Malcolm Adams/Beresfield

Glenn Bookless/Valentine

Neil Brace/Teralba

Andrew Capararo/Waterboard

Ken Davies/Muswellbrook RSL

Paul Dodd/Gwandalan

Stephen Gilchrist/Lorn Park

Ron Herbert/East Maitland

Richard Hickey/Kemps Creek

Keith Irwin/Heaton Birmingham Gardens

Michael Kedwell/Edgeworth

Gloria Lamb/Beresfield

John Mackenzie/Cardiff

Kevin Millington/New Lambton

Clay Parker/East Maitland

Allan Starrett/New Lambton

Kay Underwood/South West Rocks

Stan Wrzeczycki/New Lambton

NSW

 

QUEENSLAND 2017

John Amos/Algester

Geoff Cooper/Kawana

Stan Dunbar/Hamilton

Leon Dwyer/Pialba

Bob Edwards/Helensvale

Geoff Geary/Mooloolaba

Lynn Gilbert/Manly

Roger Goodridge/Broadbeach

Cheryl Hutchinson/Broadbeach

David Johnson/Musgrave Hill

Col Kingham/Urangan

Terry McFadden/South Tweed

Jim Merrick/Helensvale

Geoff Merriman/Urangan

Brian Pownell/Burnett

Ron Schofield/Musgrave Hill

Wendy Usher/North Dalby

Gordon Usher/North Dalby

Qld

SOUTH AUSTRALIA 2017

Cheryl Barry

Trevor Barry

Ron Colgan

Robert Corner

Vince Daly

John Dann

Rodney Egge

Allan Hill

Des Manuel

Penny McCarthy

David Oliphant

Robert Payne

Bill Richards

Peter Roberts

Barry Robran

Phil Sanders

Julien Ward

SA

VICTORIA 2017

Barry Anset/Bendigo

Ray Arnold/Mentone

Stephen Coles/North Balwyn

Neil Crisp/Koroit

Graham Edwards/Kerang

Mal Finch/Golden Square

Phil Godkin/Eaglehawk

Peter Gribbin/Pakenham

Phil Gude/Dromana

John Lewis/Lakes Entrance

Tony Long/St Leonards

Stephen Mitchell/Koroit

Kerry Ralph/Barooga

Chris Randell/Bendigo East

Michael Rose (Lilydale)

Adele Ryan (Ocean Grove)

Lee Wesley (Burwood)

Vic.

WESTERN AUSTRALIA 2017

Barry Truman/Bunbury

Bill Davies/Forrestfield

Derwas Overheu/Meadow Springs

Don Batt/Bunbury

Grayce Mawhinney/Bunbury

John Lewis/Geraldton

John Thomson/Kwinana

Kerry Ward/Eaton

Kim Ward/Binningup

Laurie Blurton/Bunbury

Mil Borcic/Binningup

Ray Bairstow/Eaton

Richard Young/Halls Head

Ted Bowman/Halls Head

Trevor Rodda/Bunbury

WA RESERVES 2017

Stan Mawhinney/Bunbury

Judy Stein/Mundaring

WA